Vychází debutové CD TouLaní

Vychází debutové CD TouLaní

Nakladatelství Galén vydalo v letošním roce 2021 debutovou desku Jany Kozubkové nazvanou TouLaní.

Debutové album české herečky a písničkářky Jany Kozubkové TouLaní obsahuje dvanáct křehkých písní z pomezí folku a šansonu. Autorka v nich využívá zkušenosti z jevišť alternativních forem divadla a nápaditě pracuje s texty a atmosférou. Přichází za posluchačem sama, jen se svou kytarou, a nabízí útulný svět jemných a lyrických písní. Její písně jsou určeny posluchačům, kteří jsou ochotni se zastavit v běhu času a objevit decentní charisma i přesvědčivé osobní sdělení této písničkářky.

Křest alba se chystá ve středu 6.10. od 20:30 v KC Kaštan.

Recenze v kulturním magazínu Uni 8/21

autor: Tomáš S.Polívka

JANA KOZUBKOVÁ

TouLaní

Galén, 2021, 31:30

O Janě Kozubkové se asi v každém článku uvádí, že ve svém písničkářství využívá zkušenosti divadelní herečky. Také se tomu nevyhnu, existuje dobrý důvod. Kozubková dokáže v písních poutavě pracovat s příběhem i lyrikou, jako vypravěčka odstiňovat nálady a vtahovat do děje. Navíc dvě písně na albu, VlciTo je láskas texty režisérky, dramatičky a herečky Lucie Ferenzové, vznikly přímo pro divadelní představení. Při verších „za noci temné a tiché / hlubokým starým dubovým lesem / žene se smečka loveckých psů / tisíce očí nocí se plíží / širokou bílou sněhovou plání / čenichy od stopy ke stopě zvou“ (Vlci) máme vyzpívaný výjev takřka před očima. Ať už se Kozubková stává „laní pouhou“ vedle „krále na bílém koni“ (Na hladině) nebo se jen v přeneseném smyslu toulá („proud nás unáší / každého k jeho břehu / vítr nás halí belí halí / loďky kolébají nás“ v písni Loďky), dá se jí věřit každé slovo. A jistě, název alba je výstižný.

Zároveň je ale třeba dodat, že „divadelní“ aspekt tu není berličkou. Janinu písničkářskou tvorbu nelze hodit do škatulky herecké zpívání, která získala znevažující nádech, byť jistě v mnoha konkrétních případech neprávem. Kozubková zkrátka výtečně zvládá také muzikantské řemeslo. Především pěveckou techniku, skoky mezi rejstříky, trefování správné intonace v netuctových melodických koloraturách. Hudba obstojí bez jakýchkoliv hereckých zkušeností, je nosná bez „přehrávání“. Zvláště když připočteme zajímavou barvu Janina hlasu. Kytarový doprovod nevybočuje z jednoduchého, funkčního hraní, ale není neumětelský.

A především, Jana Kozubková se na debutu osvědčila jako naprosto zralá autorka. Poetika jejích milostných či vztahových výpovědí neklouže k banalitám (Modrej zub, Jenom takKrabice od bot) a velmi trefně znějí i komentáře „sociálních jevů“ (Hejty). Pokud má píseň religiózní podtext (Žalm 262), působí nevtíravě. Janin albový debut patří k těm, které probouzejí těšení na druhotinu.

Rozhovor o albu TouLaní v Rádiu Proglas

18.8. v 19:15

https://hudba.proglas.cz/noklasik/aktuality-noklasik/porad-jak-se-vam-libi-temata-do-28-srpna-2021/

25 nejčastěji hraných písní na Radiu Proglas v týdnu do 12. září 2021:

1. Jana Kozubková: Žalm 262 (Galén)
2. Hrdza: Mám ja orech (vl. náklad)
3. Vojta Nýdl: Větve stejných stromů (Animal Music)

hitparáda Radia Proglas – Kolem se toč
12. 9. 2021
1283. kolo

Pořadí písní

1 – Jiří Dědeček – Psové (z alba Nebudu bydlet v Québecu)
2 – Jana Kozubková – Žalm 262 (z alba TouLaní)
3 – Vojta Nýdl – Mandala v písku (z alba Dítě z větru)
4 – Peter Janků – Za krehké duše (z alba Notre Dame) – píseň  hitparádu 
podle pravidel opouští; už pro ni není možné hlasovat
5 – Slávek Janoušek – Můj kraj (z alba Učitel Žáčkovi / Žáček  učiteli)
6 – Červený Bicykel – Bohémsky čas (singl)
7 – Sima Martausová (Magušinová) – Zachovám si svoju tvár     (z alba 
Oslobodená)
8 – John Hinshelwood – Hope (z alba Called Back)
9 – Radůza – La finestra (z alba Kupředu plout)