Performance na vernisáži v galerii HYB4, 6.2. v 18h

Performance na vernisáži v galerii HYB4, 6.2. v 18h

DNO DEN – Lenky Tyrpeklová

Jsme země se 70 % recidivou. To je zásadní ukazatel nefunkčnosti vězeňského systému, který má vliv na životy tisíců lidí, nejen těch vězněných. Kde se tedy nachází nápravná a reintegrační funkce, kterou by primárně nápravné zařízení mělo naplňovat? 

Tuto tematiku ohledávám již od roku 2017 nejen ve Věznici Plzeň Bory, ale následně i skrze spolupráci s Věznicí Bělušice. Podložen osobními zkušenostmi se můj projekt o světě za zdí zabývá nejen jeho společenským dopadem, ale především by měl otevřít diskuzi o jeho budoucí reformě.

Vězeňský systém v České republice zcela stagnuje a zlepšení jeho podmínek je pravděpodobně v nedohlednu. Mnozí by si řekli, že je to fuk, vždyť jde o kriminálníky. Ve společnosti převládá totiž názor, že ti, co „sedí“, si to přece zaslouží, ba dokonce si zaslouží i trest smrti. A to přesto, že lidé nejsou s konkrétními případy, jakkoliv obeznámeni. Konsekvence těchto téměř 19.000 odsouzených (v ČR) ale zdaleka přesahují instituci vězení.

Zkusili jsme se vůbec zamyslet nad tím, proč lidé ve vězení končí?Pro revitalizaci zkostnatělého a zcela nefunkčního systému je třeba začít u podstaty problémů. Jsou jimi například špatná dostupnost vzdělávání, zdravotní péče, dostupnost základních potřeb nebo endemicky špatná sociální situace. Zkuste si představit společnost, v níž rasa a třída nejsou primárně určující faktory trestu. Jak ve své knize Jsou věznice překonané?uvádí Angela Y. Davis. Veškeré snahy o restorativní, a především transformativní justici jsou stále ještě zcela v plenkách. Otázkou je, zdali by pak věznice byly vůbec potřeba? 

Téma ohledávám nejprve primárně z ženského pohledu. Právě ale femininní pocity jsou tytam. Například možnost sprchy je pouze dva krát v týdnu na tři minuty, wc dost často naleznete na cele. Prostředí víceméně kopíruje věznice mužské. Těm se věnuji v druhé fázi projektu, kde se soustředím nejen na vizuální a pocitovou výpověď, ale pokouším se přinášet řešení v podobě ART PROGRAMU pro ryze mužskou Věznici Bělušice, který edukuje místní vězně skrze umění a umělecké přístupy. 

Pokouším se otevřít palčivé téma, které nikoho příliš netrápí a nezajímá, ale přesto je součástí naší společnosti.