Koncert s Biomashou a Zuzanou Dumkovou, Noc Divadel, Rubín, 20.11. 21:30

Koncert s Biomashou a Zuzanou Dumkovou, Noc Divadel, Rubín, 20.11. 21:30

Hudební večer písničkářky a divadelnice Jany Kozubkové, které v letošním roce 2021 vydalo nakladatelství Galén debutovou desku TouLaní.

Doprovodí ji hudebnice a improvizátorky: královna slam poetry Biomasha ajazzová skladatelka, kytariska a zpěvačka Zuzana Dumková.


Debutové album české herečky a písničkářky Jany Kozubkové TouLaní obsahuje dvanáct křehkých písní z pomezí folku a šansonu. Autorka v nich využívá zkušenosti z jevišť alternativních forem divadla a nápaditě pracuje s texty a atmosférou. Přichází za posluchačem sama, jen se svou kytarou, a nabízí útulný svět jemných a lyrických písní. Její písně jsou určeny posluchačům, kteří jsou ochotni se zastavit v běhu času a objevit decentní charisma i přesvědčivé osobní sdělení této písničkářky.

ukázky desky možno slyšet zde:https://janakozubkova.bandcamp.com/album/toulan


rozhovor v rádiu Proglas o desce:http://janakozubkova.com/rozhovor-v-radiu-proglas-o-desce-toulani-8-21/


Vizitka Jany Kozubkové na stanici ČRo Vltava (kde zazněly též 2 písně z alba):http://janakozubkova.com/ve-vizitce-na-stanici-vltava-10-21/


Recenze v kulturním magazínu Uni 8/21autor: Tomáš S.Polívka

JANA KOZUBKOVÁ

TouLaní

Galén, 2021, 31:30

O Janě Kozubkové se asi v každém článku uvádí, že ve svém písničkářství využívá zkušenosti divadelní herečky. Také se tomu nevyhnu, existuje dobrý důvod. Kozubková dokáže v písních poutavě pracovat s příběhem i lyrikou, jako vypravěčka odstiňovat nálady a vtahovat do děje. Navíc dvě písně na albu, VlciTo je láskas texty režisérky, dramatičky a herečky Lucie Ferenzové, vznikly přímo pro divadelní představení. Při verších „za noci temné a tiché / hlubokým starým dubovým lesem / žene se smečka loveckých psů / tisíce očí nocí se plíží / širokou bílou sněhovou plání / čenichy od stopy ke stopě zvou“ (Vlci) máme vyzpívaný výjev takřka před očima. Ať už se Kozubková stává „laní pouhou“ vedle „krále na bílém koni“ (Na hladině) nebo se jen v přeneseném smyslu toulá („proud nás unáší / každého k jeho břehu / vítr nás halí belí halí / loďky kolébají nás“ v písni Loďky), dá se jí věřit každé slovo. A jistě, název alba je výstižný.Zároveň je ale třeba dodat, že „divadelní“ aspekt tu není berličkou. Janinu písničkářskou tvorbu nelze hodit do škatulky herecké zpívání, která získala znevažující nádech, byť jistě v mnoha konkrétních případech neprávem. Kozubková zkrátka výtečně zvládá také muzikantské řemeslo. Především pěveckou techniku, skoky mezi rejstříky, trefování správné intonace v netuctových melodických koloraturách. Hudba obstojí bez jakýchkoliv hereckých zkušeností, je nosná bez „přehrávání“. Zvláště když připočteme zajímavou barvu Janina hlasu. Kytarový doprovod nevybočuje z jednoduchého, funkčního hraní, ale není neumětelský.A především, Jana Kozubková se na debutu osvědčila jako naprosto zralá autorka. Poetika jejích milostných či vztahových výpovědí neklouže k banalitám (Modrej zub, Jenom takKrabice od bot) a velmi trefně znějí i komentáře „sociálních jevů“ (Hejty). Pokud má píseň religiózní podtext (Žalm 262), působí nevtíravě. Janin albový debut patří k těm, které probouzejí těšení na druhotinu.

Křest desky proběhl ve středu 6.10.2021 v Praze v KC Kaštan.